Op.Dr.İbrahim Çağatay ŞİŞMAN

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Cerrahi tedavi için aranan özellikler (Kimler ameliyat olabilir?)

1) VKİ > 40 ya da VKİ 30 – 40 arası olması ve bunun yanı sıra kilo verme cerrahisi ile iyileşebilecek yandaş hastalık olması (Hipertansiyon, Tip 2 Diabet, Kolesterol yüksekliği, Uyku Apne Sendromu)
2) Yaşının 18 ile 60 arasında olması
3) Diyet ve diğer yöntemlere rağmen kilo verme konusunda başarısız olması
4) İç salgı bezleri ile ilgili bir hastalığı olmaması
5) Hastanın işlemi anlaması ve uyum sağlaması
6) Alkol ve Madde bağımlılığı olmaması

Obezite cerrahisi temel olarak iki prensibe dayanmaktadır; mide hacminin küçültülmesi ve/veya‘malabsorsiyon’ yani yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesinin sağlanmasıdır.

Obezite cerrahisi beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında beden kitle indeksi 35 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkileyen hastalara da önerilmektedir. Hangi ameliyatın kime uygun olduğu çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirlenir.

Doğurganlık çağında olan ve kısa vadede çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların, bu durumu doktorlarına danışmaları gerekir. Obezite cerrahisi ameliyatlarını takip eden 18 ay boyunca hamile kalınmaması tavsiye edilmektedir.

Obezite cerrahisi için günümüzde laparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemleri kullanılarak, hastalara açık cerrahiye kıyasla konforlu bir iyileşme dönemi sunulabilmektedir. Ortalama 5 adet 1 cm’lik kesilerden yapılan ameliyat sonrası hastalar günlük hayatlarına kısa sürede dönebilmektedir.

"Sleeve Gastrektomi" olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 80-100cc’lik bir mide kalır) sonucunda hastanın hem çok daha az acıkma hissi olur ve çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılır ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılır. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü çıkarıldığı için hastada açlık hissi olmamaktadır. Bu operasyonla sadece alınan gıdanın miktarı kısıtlanır; gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ya da mineral takviyesi alması çok nadiren gerekmektedir. Ameliyat sonrası dönemde küçük hacimlerde gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebilir ve bir süre sonra bu tokluk, iştah kaybına dönüşür. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalır ve ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde kilo fazlasının % 80-90’ı kaybedilir. Hastanın diyetine uyumunun önemli olduğu ameliyat tipidir.

"Gastrik bypass" ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilir. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenir. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyar, hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emilir. Ameliyattan sonraki dönemde küçük miktarlarda gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebilir ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşmektedir. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalır. Yeni oluşturulan midenin küçülmüş boyutuna ve azalmış gıda emilimine bağlı olarak, gerekli vitamin ve mineral desteklerin kullanımı için cerrahın ve diyetisyenlerin talimatlarının izlenmesi gerekir. Böylece hasta vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo verebilir. Hastalar ameliyattan üç veya dört gün sonra evlerine gönderilir

Kısaca Morbid obezite yani hastalık düzeyinde şişmanlık; oluşumunda kalıtımsal, davranışsal, sosyal, kültürel ve çevresel etkenlerin olduğu, hayatı tehdit edici bedensel, ruhsal ve ekonomik sorunlar oluşturan ve artık günümüzde laparoskopik cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Cerrahi tedavi yöntemine hasta hekim ilişkisi içinde karar vererek etkili ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sağlıkla kalın…

Obezite Cerrahisi